Казанда сөт һәм ит терлекчелеге зоотехник-селекционерларының II Бөтенроссия конкурсын ябу һәм йомгаклау тантанасы узды.

6/9/2021
Казанда сөт һәм ит терлекчелеге зоотехник-селекционерларының II Бөтенроссия конкурсын ябу һәм йомгаклау тантанасы узды.

Чарада Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгының Терлекчелек һәм нәсел эше департаменты директоры Дмитрий Бутусов, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары – Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Ленар Гарипов, Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Терлекчелектә нәсел эше буенча баш дәүләт авыл хуҗалыгы идарәсе башлыгы Ришат Зарипов һәм башка җаваплы затлар катнашты.


Ярышларда Россиянең 63 төбәгеннән 77 конкурсант катнашты. Ярышлар Казан дәүләт ветеринария медицинасы академиясе базасында 3 этапта узды. Н.Э. Бауман һәм «Элита»ГПП АҖ Ярышлар югары продуктлы терлекләр алу өчен хайваннар белән катлаулы һәм мөһим селекцион эшне колачлады.


Татарстан Республикасы Кукмара муниципаль районының «Рассвет» агрофирмасы АХҖКыннан Владимир Павлов зоотехник-селекционерларның 2 нче Бөтенроссия конкурсының абсолют чемпионы булды.


Нәсел эшен үстерүгә керткән өлеше өчен 1 урынны "ГЦВ" АҖдән Ирина Турбина алды, 2 урынны — "ЭкоНива" холдингыннан Валерия Серебрянникова, 3 урынны "ПЛИНОР"РЦДАН Ольга Васильева алды.


«Зоотехник хезмәт ветераны» номинациясендә Курган өлкәсеннән Рәисә Савина җиңүче булды.


«Булачак селекционер» номинациясендә 1 урынны Анастасия Вепренцева (Тула өлкәсе), 2 урынны Юлия Марухина (Воронеж өлкәсе), 3 урынны Полина Еремина (Алтай крае) яулады.


«Автоматлаштырылган мәгълүматлар базалары белән практик эш» номинациясендә Ольга Ефремова (Новосибирск өлкәсе) — 1 урын, Зоя Миюц (Мәскәү өлкәсе) — 3 урын-Евгений Сасин (Орел өлкәсе).


«Хайваннарның нәсел кыйммәтен бәяләү» номинациясендә 1 урынны Анастасия Матвеева (Удмурт Республикасы) алды, 2 урынны — Николай Герасимов (Оренбург өлкәсе), 3 урынны — Людмила Поварова (Вологда өлкәсе).


«Теоретик белемнәр» номинациясендә 1 урынны Татьяна Андреева (Киров өлкәсе), 2 урынны Елена Чапайкина (Самара өлкәсе), 3 урынны Анастасия Виноградова (Ленинград өлкәсе) яулады.


Конкурста җиңүчеләргә дипломнар һәм акчалата сертификатлар тапшырылды.


Д.А. Кисловский исемендәге күчмә кубокны "Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Терлекчелектә нәсел эше буенча Баш дәүләт авыл хуҗалыгы идарәсе"ДКУ тапшырдылар.

#конкурс
Самое свеже

Тәкъдим алу